TFF: “Digiturk’un 2020/21 Sezonu Ödemesiyle İlgili Açıklaması Gerçeği Yansıtmamaktadır”

18.12.2020 - 23:06

TFF: “Digiturk’un 2020/21 Sezonu Ödemesiyle İlgili Açıklaması Gerçeği Yansıtmamaktadır”

TFF, Kulüpler Birliği ve Digiturk arasındaki gerginlikle ilgili TFF suskunluğunu bozdu. Digiturk’un 2020/21 sezonu ödemesini yaptığını belirtmesi üzerine TFF, bu durumun gerçek olmadığını kamuoyuyla paylaştı.

Kulüpler Birliği’nin sabah saatlerinde yaptığı açıklamayla başlayan yayın krizinin yeni perdesi, akşam saatlerinde Digiturk’un açıklamasıyla açılmıştı. Digiturk, TFF’ye 2020/21 sezonunun ödemelerinin yapıldığını belirtmiş ve Kulüpler Birliği’nin neden protesto kararı aldıklarını anlamadıkları dile getirmişti. Bu açıklamanın ardından gözler TFF’ye çevrilmişti. TFF de birkaç saat önce konuyla ilgili açıklama yaparak kamuoyunu bilgilendirdi. Digiturk’un 2020/21 sezonu ödemesiyle ilgili yaptığı açıklamanın gerçeği yansıtmadığını belirten TFF, ilerleyen günlerde konuya dair açıklamaların kamuoyuyla paylaşılacağını dile getirdi.

Henüz Mutabakat Sağlanmadı

TFF’nin yaptığı açıklamada henüz ödeme biçimi ile ilgili mutabakat sağlanmadığı belirtiliyor. Bu da geçtiğimiz haftalarda tarafların anlaştığına dair çıkan haberlerin doğru olmadığını gözler önüne seriyor. TFF’nin Digiturk ile ilgili yaptığı açıklama şu şekilde:

Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı ve 1. Lig Futbol Kulüpleri Birliği Derneği'nin ortak kamuoyu duyurusu ile akabinde yayıncı kuruluş Digiturk beIN MEDIA GROUP’un yaptığı açıklama Federasyonumuz tarafından dikkatli bir şekilde takip edilmiştir.

Çok açık bir şekilde bilinmesini isteriz ki, 2020/21 sezonu yayın hakları bedeli üzerinde prensip olarak varılan ve kamuoyunda da yer alan tutar göz önünde bulundurulduğunda dahi, Digiturk beIN MEDIA GROUP, 2020/21 sezonuna ilişkin ana sözleşme hükümlerine göre yapması gereken ödemelerin tamamını ifa etmemiştir. Dolayısıyla henüz üzerinde mutabakat sağlanmamış olmasına rağmen yayıncı kuruluşun açıklamasında belirtmiş olduğu “Digiturk, 2020/21 sezonunda bugüne kadar oynanmış tüm karşılaşmalara ilişkin naklen yayın lisans bedelini TFF'ye tam olarak ödemiştir” yönündeki açıklaması gerçeği yansıtmamaktadır.

Tüm taraflar açısından büyük hassasiyet taşıyan konu Türkiye Cumhuriyeti Kanunları ve hukuk çerçevesinde Federasyonumuz tarafından kapsamlı bir şekilde değerlendirilmekte olup gerekli açıklamalar kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız.