Digiturk: “Kulüpler Birliği Açıklamasını Şaşkınlıkla Karşıladık”

18.12.2020 - 19:06

Digiturk: “Kulüpler Birliği Açıklamasını Şaşkınlıkla Karşıladık”

Türkiye Süper Ligi resmi yayıncısı Digiturk, Kulüpler Birliği ve 1. Lig Futbol Kulüpleri Birliği Derneği tarafından yapılan açıklamayla ilgili kamuoyunu bilgilendirdi. Yapılan açıklamayı şaşkınlıkla karşıladıklarını belirten Digiturk, ödemelerin yapıldığını iddia etti.

Digiturk, TFF ve Kulüpler Birliği arasındaki anlaşmazlıklar Kulüpler Birliği ve 1. Lig Futbol Kulüpleri Derneği tarafından yapılan açıklamayla farklı bir noktaya ulaşmıştı. Oyuncuların bu hafta oynanacak maçlarda 60 saniye boyunca mücadele etmeyeceğini açıklayan Kulüpler Birliği, bu şekilde Digiturk’ü protesto edeceklerini kamuoyuyla paylaşmıştı. Yapılan açıklamanın ardından Digiturk, sessizliğini bozdu. Açıklamayı şaşkınlıkla karşıladıklarını belirten Digiturk, ödemelerin yapıldığını iddia etti.

Naklen Yayın Lisans Haklarının Tarafı TFF’dir

Kulüpler Birliği ve 1. Lig Futbol Kulüpleri Birliği Derneği tarafından yapılan açıklamanın ardından kamuoyuyla durumu paylaşan Digiturk, konunun muhatabının Kulüpler Birliği değil, TFF olduğunu belirtti. Ödemelerin yapıldığını da vurgulayan Digiturk’un yaptığı açıklama şu şekilde:

Digiturk olarak Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı ve 1. Lig Futbol Kulüpleri Birliği Derneği tarafından yapılan açıklamayı büyük şaşkınlıkla karşıladık.

Öncelikle şunu net bir biçimde belirtmek isteriz ki naklen yayın lisans haklarının tarafı Türkiye Futbol Federasyonu’dur. TFF, Digiturk tarafından yapılan ödemeleri alır ve kulüplere dağıtır. Buna göre Digiturk 2020/21 sezonunda bugüne kadar oynanmış tüm karşılaşmalara ilişkin naklen yayın lisans bedelini TFF’ye tam olarak ödemiştir. Öte yandan Digiturk, dünya çapında birçok yayıncının Kovid-19 salgını nedeniyle yapmayı reddettiği 2019/20 sezonu naklen yayın lisans ödemesini, herhangi bir kesinti uygulamadan tam olarak yapmıştır. Ayrıca Digiturk ve TFF, karşılıklı mutabakat çerçevesinde, pandeminin yarattığı zorlukların üstesinden birlikte gelebilmek için, mevcut sezonun geri kalanına yönelik bir ödeme planı üzerinde çalışmaya devam etmektedir.

Türk futbolunun gelmiş geçmiş en büyük yatırımcısı olan Digiturk’e karşı Süper Lig ve 1. Lig kulüplerinin bu davranışını dayanıksız ve haksız buluyoruz. Türk futbolunun değerini ve markasını olumsuz etkileyeceği belli olan bu tür eylemler en başta kulüplere zarar verecektir. Buna rağmen, Türk futbol endüstrisinin paydaşlarıyla birlikte, ülke futbolunu yurt içi ve yurt dışında geliştirmek ve tanıtmak için tüm iyi niyetimizle çalışmaya devam edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.