Galatasaray'dan Erteleme ve Şifresiz Yayın Açıklaması

13.03.2020 - 11:56

Galatasaray'dan Erteleme ve Şifresiz Yayın Açıklaması

Galatasaray Kulübü, koronavirüse karşı alınan tedbirler çerçevesinde liglerin Nisan sonuna kadar seyircisiz oynanması kararı ile alakalı bir açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada, seyircisiz oynanma yerine liglerin ertelenemesi gerektiği vurgulanırken, erteleme olmayacaksa maçların şifresiz yayınlanması önerisi getirildi.

İngiltere'deki uygulamaya atıfta bulunulan beyanatta, maçların seyircisiz oynanması durumunda yayınların şifresiz olması gerektiği, böylece kişilerin şifreli yayınları izlemek için toplanma ihtimalinin azaltılabileceği vurgulandı.

Galatasaray Kulübü'nün resmi web sitesinden paylaşılan açıklamanın tamamı şöyle:

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 adlı Coronavirüs salgınının ülkemizde de tespit edilmesinin ardından Nisan ayı sonuna kadar tüm spor müsabakalarının seyircisiz olarak oynanacağı açıklanmıştır.

Önce sağlık ilkesinden hareketle, seyirciler kadar, sporcu ve görevlilerin de sağlığının düşünülmesi gerekmektedir.

Nitekim pek çok ülkede liglerin ertelenmesine ya da askıya alınmasına karar verilmiştir.

Liglerin ertelenmediği ve müsabakaların seyircisiz oynanması ile ilgili olarak da İngiltere'de ise müsabakaların şifresiz yayınlanması kararı alınmıştır. Zira seyircisiz oynanması halinde kişiler şifreli yayınlanan müsabakaları izlemek için yine bir araya gelecek ve toplu olarak bu müsabakaları izleyeceklerdir.

Bu şekilde taraftar gruplarınca bir araya gelinerek müsabaka izlenme ihtimali de gözetilmelidir.

Ayrıca konuya mali açıdan bakıldığında spor müsabakalarının seyircisiz oynanması, seyirci hasılatlarında yaşanacak gelir kaybı nedeniyle ciddi mali zorluklar yaşayan tüm kulüplerimiz adına önemli sıkıntılar doğuracaktır.

Bu nedenlerle liglerin seyircisiz oynanması yerine, yaşanacak gelişmelere göre daha sonra yeniden değerlendirilmek üzere ilk etapta 15 gün ya da 1 ay süreyle ertelenmesi görüşünde olduğumuzu Devletimizin ve ilgili kurumlarının dikkatine arz ederiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Galatasaray Spor Kulübü