Cem Dizdar TRT Spor’dan Ayrıldığını Açıkladı

15.11.2020 - 15:50

Cem Dizdar TRT Spor’dan Ayrıldığını Açıkladı

TRT Spor’un başarılı yorumcusu Cem Dizdar, TRT Spor’daki Futbol Aklı ve Spor Manşet programlarında yer almayacağını açıkladı. Eski eşine şiddet uyguladığı iddia edilen Cem Dizdar, gerçek ortaya çıkana kadar TRT Spor’da olmayacağını kamuoyuyla paylaştı.

Hafta içi her gün Spor Manşet programıyla TRT Spor ekranlarında yer alan Cem Dizdar, geçtiğimiz günlerde eski eşinin iddialarıyla gündeme geldi. Cem Dizdar’ın eski eşi Selin Barlas, Instagram hesabından Cem Dizdar’ın kendisiyle evliyken başka kadınlarla flörtleştiğini dile getirdi. Bunun yanında boşandıktan sonra da Cem Dizdar’ın kendisini dövdüğünü iddia eden Barlas’ın bu iddiaları sonrasında Cem Dizdar TRT Spor’dan gerçek ortaya çıkana kadar ayrıldığını açıkladı.

Futbol Aklı ve Spor Manşet Programlarına Katılmayacağım

Selin Barlas’ın iddiaları sonrasında gözler Cem Dizdar’a çevrildi. Dizdar da birkaç saat için bir açıklamayı kamuoyuyla paylaştı. Hakikat ortaya çıkana kadar TRT Spor’daki programlara katılmayacağını belirten Dizdar şu ifadeleri kullandı:

14 Kasım 2020 akşam saatlerinde internet ortamına düşen hakkımdaki ithamla ilgili açıklama yapmak zorunlu oldu.

Bu zorunluluk hakikate olan borcuma sadakatim kadar eski eşimle ortak evladımızın geleceğini de korumaya yöneliktir.

Boşandığım eşim, ayrıldıktan sonra şiddet uyguladığımı iddia ediyor.

Bu itham benim sözlüğümde, işleyebileceğim en büyük suçtur ve en ağır cezayı hak eder.

Gerek aile içinde, gerekse hayatın her alanında kadına her türlü şiddetin, hiçbir haklı veya uygun nedeni olamaz.

Yetiştiğim aile terbiyesinin, kurduğum sosyal ilişkilerin bana öğrettiği en önemli değerlerden biri budur.

Ayrıca kadına uygulanan şiddet failinin ortaya çıkması, yargılanması ve ceza almasında, kadın beyanının esas olmasının çok önemli bir kazanım olduğunu her daim savundum.

Bu beyanın esas olmasının, beyanın doğru olduğu anlamına gelmeyeceğini ise bana yine feminist hukukçular öğretti.

Ben nerede, ne zaman ve nasıl şiddet uyguladım? Bu sorularıma adaletin cevap vermesi için, hakkımdaki iddiaların soruşturulmasının takipçisi olacağım.

Benim şiddete maruz kaldığıma ama asla ve kesinlikle şiddet uygulamadığıma yönelik, darp raporum gibi somut ve maddi kanıtlara; özellikle var olan görüntü kayıtlarına, bu yolla ulaşılacaktır.

Sonuç olarak, ısrarla ve inatla söyleyeceğim şey şudur; ben sözel, psikolojik ve fiziksel şiddetin faili değil, mağduruyum. Hakikat budur.

Bu, sizlerin de hakikati olana kadar TRT SPOR'da yorumcusu olduğum "Spor Manşet" ve "Futbol Aklı" programlarına katılmamaya karar verdim.

Şiddetin her türüne karşı, iyinin, güzelin ve doğrunun en ateşli ve kararlı savunucularından biri olarak kimseye saygısızlık etmedim. Bu tavrıma hayatım boyunca bağlı kalacağım.

Bir gün bu programlarda buluşacağız. Bundan adım gibi eminim.

O buluşmaya, bana acımasızca saldırmasına rağmen utanma duygusunu kaybetmeyenler de gelsin isterim. Sorgusuz sualsiz...

Utanma duygusunu kaybedenler için hiçbirimizin hiçbir şey yapamayacağını ise maalesef yaşayarak öğrendim.