Digiturk: Ligi Bu Şekilde Yayınlamak Kolay Değil 29-07-2020

Digiturk: Ligi Bu Şekilde Yayınlamak Kolay Değil

TFF’nin aldığı küme düşme iptal kararı sonrasında yayıncı kuruluş Digiturk’ten konuyla ilgili açıklama geldi. Digiturk Spor İçeriklerinden Sorumlu Grup Başkanı Saad Saleh Al-Hudaifi, ligi bu şekilde yayınlamanın kolay olmayacağını dile getirdi.

Uzun süredir gündemi meşgul eden küme düşmenin iptali, TFF’nin 29 Temmuz günü yaptığı toplantıyla netlik kazandı. Bu toplantı sonrasında Türkiye Süper Ligi, TFF 1. Lig, TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig’de bu sezon küme düşme olmayacağı açıklandı. 21 takımla oynanacak lig, yayıncı kuruluş beIN Sports’u memnun etmedi.

Kimse Bize Bu Konudan Bahsetmedi

TFF’nin aldığı karar sonrasında Digiturk Spor İçeriklerinden Sorumlu Grup Başkanı Saad Saleh Al-Hudaifi konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Kimsenin kendilerine bu karardan bahsetmediğini belirten Hudaifi, kendileri için bu kararın sürpriz olduğunu belirtti. 

“Dürüst olmak gerekirse benim için büyük bir sürpriz. TFF ile geçtiğimiz ay, 4 kez görüştük. Kimse bize bu konudan bahsetmedi. Covid'den ve gelecek sezondan bahsediyorduk. 18 takımdan, 21'e çıkması; yayıncıya sorulmadan verilebilecek bir karar değil, bence doğru bir karar değil. Günlük işimizi, prodüksiyon maliyetimizi etkileyecek, kanallarımızın stratejisini etkileyecek. 114 maç yayınlayacağız. %2 daha fazla maç olacak. Coğrafi durumu da konuşmamız lazım. 3 farklı şehirde olan kulüplerden bahsediyoruz. Daha çok ekip, daha çok yayın aracı kiralamak zorundayız. Bu, bizim için çok zor bir durum. Ligi bu şekilde yayınlamak kolay değil. TFF'nin kararlarına saygı duyuyoruz, onlarla birlikte çalışmaktan da mutluyuz fakat bunun, resmi bir şekilde bize sorulmasını isterdik, verilerle onlara dönmek isterdik. Biz, kulüplerin, TFF'nin ortağıyız. Türkiye markasını, 108 ülkede tanıtıyoruz. Bu karar, benim için çok büyük bir sürpriz oldu. Bu kararla ilgili resmi bir mektup, talep, herhangi bir e-mail bile almadık."

Korsan Yayın Konusunda Herhangi Bir Aksiyon Alınmadı

21 takımlı Süper Lig kararıyla birlikte, korsan yayın konusuna da değinen Saad Saleh Al-Hudaifi, geçtiğimiz yıldan bu yana korsan yayınlarla ilgili herhangi bir aksiyon alınmadığını dile getirdi.

"Geçen sezon Ankara'da, korsan yayıncılık üzerine ciddi bir toplantı yaptık. Geçen sezondan, bu sezona kadar herhangi bir aksiyon alınmadı. Biz de korsan yayıncılıktan çok ciddi zarar görüyoruz, kulüpler zarar görüyor, TFF zarar görüyor."

×