Beşiktaş ve Fenerbahçe’den “Karton Taraftar” Projesi 01-06-2020

Beşiktaş ve Fenerbahçe’den “Karton Taraftar” Projesi

Seyircisiz olarak 12 Haziran’da geri dönecek olan Süper Lig’de takımlar seyircisiz maçlara en azından görsel olarak çözüm getirmeye çalışıyorlar. Geçtiğimiz haftalarda Galatasaray’ın “Sensiz Olmaz Galatasaray” projesinin ardından bu hafta da Beşiktaş ve Fenerbahçe “karton taraftar” projelerini hayata geçireceklerini duyurdular.

Bu Haber ilginizi çekebilir: Seyircisiz Maçlara “Sensiz Olmaz Galatasaray” Çözümü. Okumak için buraya tıklayınız.

Seyircisiz maçlar hem maddi olarak hem de seyir zevki açısından kulüpler için sorun teşkil ediyor. Hemen hemen herkes seyircisiz maçların aynı tadı vermediğini belirtirken, maç hasılatından mahrum kalan kulüpler belli ölçülerde bu duruma çözüm getirmeye çalışıyorlar.

Dünyanın dört bir yanında seyircisiz maçlara birbirinden farklı çözümler getiriliyor. Türkiye’de popüler olan uygulama ise “karton taraftar”.

Üç Büyükler Çalışmalara Başladı

Taraftarların fotoğraflarını statlara yerleştirecek olan kulüpler, bu uygulamayla belli ölçülerde gelir elde etmeyi ve seyircisiz maçlarda bir atmosfer oluşturmayı hedefliyorlar. Geçtiğimiz hafta Galatasaray, “Sensiz Olmaz Galatasaray” projesini duyurmuş ve sensizolmazgs.com adresinden kayıtları almaya başlamıştı. Bu hafta ise Fenerbahçe ve Beşiktaş aynı uygulamayı hayata geçireceklerini açıkladılar.

Sloganlar “Ruhumuz Yeter” ve “Sevdik Seni Her Şeyden Çok

Hem Beşiktaş hem de Fenerbahçe seyircisiz maçların atmosferini biraz olsun değiştirmek adına karton taraftar uygulamasını başlattılar. İki kulüp de Twitter hesaplarından kampanyayı taraftarlarıyla paylaştı.

Ruhumuz Yeter sloganını kullanan Beşiktaş, uygulamayı sosyal medya hesaplarından duyurdu. Uygulamanın detaylarına ulaşmak için buraya tıklayınız.

Fenerbahçe ise uygulama için “Sevdik Seni Her Şeyden Çok”, sloganını seçti. Uygulamayı sosyal medya hesaplarından duyuran Fenerbahçe, bir de web sitesi hayata geçirdi. Detaylara ulaşmak için buraya tıklayınız.

Uygulamada Fiyatlar Tepki Çekti

Karton taraftar uygulaması birçok kişi tarafından ilgiyle karşılanırken üç kulübün de bu uygulama için belirlediği fiyatlar tepki çekti. Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray kombine sahiplerine indirim yaparken genel fiyatta farklı tutarlar belirlediler. Galatasaray 149 TL’den karton taraftar uygulamasını taraftarlarla buluştururken Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın belirlediği tutarlar 129 TL oldu. Avrupa’da daha uygun fiyatlarla taraftarların karşısına çıkan bu uygulamanın fiyatı taraftarların tepkisini çekti.

Farklı Uygulamalar Gündeme Gelebilir

Karton taraftar uygulaması Avrupa’da da çok popüler olan bir uygulama olarak futbolseverlerin karşısına çıktı. Bununla birlikte özellikle Danimarka’da “arabalı futbol” ve -Zoom uygulamasıyla “sanal tribün” dikkatleri çekti. İlerleyen haftalarda Türkiye’de de bu tarz girişimlerin olabileceği tahmin ediliyor. Öte yandan “karton taraftar” benzeri uygulamaların Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin ardından Türkiye’deki diğer kulüplerde de hayata geçirilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

×