Futbol Kulüpleri Sahadaki Yarışı Sosyal Medyaya Taşıyor 01-06-2020

Futbol Kulüpleri Sahadaki Yarışı Sosyal Medyaya Taşıyor

Yıllardır sahada kozlarını paylaşan dünyanın dev kulüpleri, son dönemde bu rekabeti sosyal medyaya taşımış durumdalar. Özellikle Instagram’da “kimin çok takipçisi var?”, yarışına giren kulüpler, sosyal medya üzerine yatırımlar yapmaya devam ediyorlar. 

Son dönemde oldukça popüler olan sosyal medya siteleri, dünyanın dört bir yanından milyonlarca kişiye ev sahipliği yapıyor. Ünlü isimler, popüler karakterler, filmler, önemli şirketler birbirleriyle takipçi yarışına girmiş vaziyetteler. Son birkaç yılda futbol kulüpleri de bu yarışın içindeler. 

Geçtiğimiz haftalarda futbol kulüplerinin Instagram’daki takipçi sayıları açıklandı. Sıralamada dünya devi Real Madrid 87.8 milyon takipçi ile listenin ilk sırasında. Real Madrid’i takip eden kulüpse ezeli rakiplerinden Barcelona. Katalan ekibinin Instagram’daki takipçi sayısı 86.3 milyon.

58 Kulübün 1 Milyondan Fazla Takipçisi Bulunuyor

Instagram’da resmi hesabı olmayan bir kulüp bulmak oldukça zor. Dünya üzerindeki birçok kulübün boy gösterdiği Instagram’da 58 kulübün 1 milyondan fazla takipçisi bulunuyor. İlk 10’da İngiliz kulüpleri dikkat çekmeyi başarıyorlar.

Real Madrid ve Barcelona’nın ardından pazarlamaya inanılmaz derecede önem veren Agnelli ailesinin sahibi olduğu Juventus geliyor. 39 milyon takipçisi bulunan Juventus’un ardından İngiliz kulüpler dikkat çekiyor. 4’üncü sırada Manchester United, 6’ncı sırada Liverpool, 7’nci sırada Chelsea, 9’uncu sırada Manchester City ve 10’uncu sırada Arsenal yer alıyor. İlk 10’daki diğer iki takım ise 29 milyon takipçiyle PSG ve 21 milyon takipçiyle Bayern Münih.

Türkiye’de Galatasaray Önde Gidiyor

Türkiye’de de Instagram üzerinden takipçi yarışında olan kulüpler mevcut. Instagram’da en fazla takipçiye sahip olan Türk takımı Galatasaray. 8.7 milyon takipçisi bulunan Galatasaray, globalde 13’üncü sırada yer alıyor. Galatasaray’ı 5.3 milyon ile Fenerbahçe takip ediyor. Beşiktaş’ın takipçi sayısı ise 3.3 milyon.

Galatasaray Kulübü, yaptığı paylaşımda an itibariyle Türkiye’de rakiplerini geride bıraktığını duyurmuştu:

Güney Amerika’da Flamengo En Yüksek Takipçi Sayısına Ulaşmış Durumda

Listede sadece Avrupa’dan takımlar bulunmuyor. Güney Amerika futbolunun başarılı ekiplerinden Flamengo, 8.3 milyonla Galatasaray’ın hemen ardından 14’üncü sırada yer alıyor.

Güney Amerika’dan Boca Juniors, River Plate, Sao Paulo, Palmeiras ve Gremio 1 milyon takipçiyi geçen diğer kulüpler. Endonezya ve son dönemde yapılan transferlerle dikkat çeken Suudi Arabistan ekipleri de listede yer alıyorlar. Önümüzdeki yıllarda da dünyanın dört bir yanından farklı kulüplerin sosyal medyaya yatırım yapmaya devam etmeleri bekleniyor.

×